• Medzináodný deń mlieka

Mnohí z vás isto neviete, že 16.máj je Medzinárodný deň mlieka. Tento deň sa oslavuje, už od roku 1957, pod záštitou Medzinárodnej mliekarskej federácie. Mlieko a mliečne výrobky by mali byť v jedálničku našich ratolestí samozrejmosťou, a preto sme si aj my, v rámci školskej besedy pripomenuli jeho pôvod, význam a vplyv na celkový stav organizmu a zdravie človeka.

• Deń matiek

Druhá májová nedeľa patrí všetkým mamičkám. Byť matkou je najkrajšie povolanie v živote každej ženy. Toto povolanie nemá začiatok, ani koniec pracovnej doby, vyžaduje veľa lásky a mnohé obete. Práve preto sme naše mamy potešili kultúrnym programom, ktorým žiaci vyjadrili svoju lásku a vďačnosť za všetko, čo pre ne každodenne robia. Deti spievali, tancovali, recitovali aj hrali, snažili sa zo všetkých síl, aby urobili maminkám radosť a postarali sa o dobrú náladu.

• Slávik Slovenska- školské kolo

Dňa 21.4.2017 sa v našej škole uskutočnilo školské kolo speváckej súťaže „Slávik Slovenska.“

Súťaže sa zúčastnilo 12 detí. Krásnym spevom ľudových piesní prezentovali svoj talent a vzťah ku spevu. Ale ako to už v súťaži býva, zvíťaziť môžu len traja a preto aj v našej súťaži sa umiestnili títo žiaci:

• Zápis žiakov do 1. ročníka ZŠ

Dňa 6.4.2017 sa v našej škole konal zápis do prvého ročníka. Tieto krásne okamihy v živote našich budúcich žiačikov boli sprevádzané slávnostným príhovorom pani riaditeľky a motivačným hudobno-pohybovým vystúpením žiakov 1., 2. ročníka. A keďže predškoláci prišli so svojimi rodičmi presvedčiť pani učiteľky, že už sú pripravení stať sa školákmi, nevyhli sa ani plneniu pravých školských úloh v podobe poznávania číslic, farieb, zvierat, triedenia geometrických tvarov. Niektorí šikovníci dokonca vedeli napísať svoje meno a poznali aj ďalšie písmená abecedy!

• Hviezdoslavov Kubín

Tak ako každoročne, aj tento rok, sa 01. februára na 3. a 4. vyučovacej hodine konalo školské kolo jednej z najstarších a najprestížnejších recitačných súťaží- Hviezdoslavov Kubín. 7 recitátorov prezentovalo svoje schopnosti a recitačné zručnosti v poézii a próze pre svojimi spolužiakmi a porotou. Rozhodovanie to veru bolo ťažké, preto porota v zložení p. uč. Michalková, Richtarčíková a p. riaditeľka Maršálková, v niektorej z kategórií udelili viac miest, prípadne neudelili miesto pre nízky počet recitátorov, či neumiestnenie sa. Výsledky sú nasledovné:

Fašiangy sú symbolom veselosti, zábavy a hlavne obdobím karnevalov. Tak ako každý rok, fašiangový karneval nechýbal ani na našej základnej škole,na ktorej bol zároveň aj zavŕšením polročného úsilia našich žiakov. Žiaci prezentovali svoje kostýmy s veľkým nadšením, súťažili, tancovali, no nepohrdli ani občerstvením v podobe fašiangových šišiek a peníkového koláča, ktoré pre nich pripravil kolektív učiteľov. Karnevalová atmosféra opantala naozaj všetkých, od najmladších až po tých najstarších. Dôkazom dobrej nálady sú aj nasledujúce fotografie.

• Vianočná besiedka

Žiaci a učitelia našej školy sa tradične lúčili so starým rokom vianočnou besiedkou, ktorá sa konala v našej škole.

Pod vedením svojich učiteľov žiaci navodili príjemnú vianočnú náladu pekným programom. Na besiedke nás potešili svojím spevom, tancom, koledami a vinšami žiaci všetkých ročníkov. Tí starší sa s nami podelili o zážitok z krásnej scénky s aktuálnou tématikou a tí najmladší nás vtiahli do vianočnej nálady veselým tancom. Záver besiedky sa niesol v duchu prianí krásnych vianočných sviatkov medzi všetkými zúčastnenými- žiakmi, učiteľmi a rodičmi. Prajeme pokojné a požehnané sviatky!

• Vianočné tvorivé dielne

Už ako tradične, aj tento rok otvorili tvorivé dielne adventný čas príprav na Vianoce. Žiaci opäť mohli zažiť neopakovateľnú atmosféru dopoludňajšej premeny školy na "škriatkovské dielne". Všetci nadšení predstavou výroby vlastného darčeka pre svojich blízkych sa pustili do práce. Hravo zvládli výrobu vianočného pozdravu podľa svojej fantázie, zdobenie ozdôb na vianočný stromček, či zhotovenie svietnika. Posúďte sami!

• Ako sme vítali Mikuláša

Rozdávať radosť, byť štedrý a nemyslieť iba na seba, to všetko vyjadruje posolstvo sv. Mikuláša. 6. december je dňom plným radosti a očakávania z jeho príchodu. Aj my v našej obci sme v tento deň privítali Mikuláša. Tak ako sa cez takéto sviatočné dni patrí, spojili sme všetky sily, nápady, no najmä túžbu pripraviť pre našich blízkych nezabudnuteľný zážitok a v spolupráci s OÚ a MŠ sa nám podarilo uskutočniť krásne Mikulášske popoludnie. Ďakujeme Mikulášovi za pekné darčeky.

• Netradičné vyučovanie

Žiaci našej školy mali možnosť stráviť vyučovanie v rámci netradičných hodín telesnej výchovy na ľadovej ploche v Levoči. Starší, ale aj mladší žiaci mali dostatok času na osvojenie si základných korčuliarskych zručností, či zdokonalenie už nadobudnutých. Na ľade nechýbala dobrá nálada, o čom sa môžete presvedčiť na fotografiách, ktoré sa nám podarilo zachytiť.

• Mesiac úcty k starším

Tak ako v prírode ubiehajú ročné obdobia, tak sa i človeku míňa rôčik za rôčikom a pomaly nastáva jeseň života. Práve tejto jeseni života sme chceli vzdať úctu. Úctu k tým, ktorí sa každý deň vzdávajú radostí, ktoré im život ponúka, aby urobili šťastnými svoje deti, aj nás ich vnúčatá. Krátkym kultúrnym programom sme im chceli vyjadriť náš obdiv a úprimné poďakovanie za ich prácu, cenné rady, slová povzbudenia a pomoc pri výchove. Ďakujeme.

• Oznam

Riaditeľka Základnej školy Dlhé Stráže Vám oznamuje, že v súlade so zákonom 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní, § 150, ods. 5, udeľuje dňa 27. 10. 2016 žiakom školy riaditeľské voľno z organizačných dôvodov (metodický deň pedagogických pracovníkov okresu Levoča).

Ďakujeme za pochopenie.

Mgr. Slavomíra Maršálková, riaditeľka školy

• Medzinárodný deň zdravej výživy

Povedz mi čo ješ a ja Ti poviem, ako dlho budeš žiť. - Porekadlo